Cinstirea Sfântului Ierarh Modest - mângâiere, bucurie și binecuvântare!

Viața parohiei Decembrie 18, 2012

Pentru credincioșii târg - nemțeni, hramurile bisericilor din timpul anului se încheie de fiecare dată cu cinstirea Sfântului Ierarh Modest, la data de 18 decembrie, când „Biserica din deal” își serbează cel de-al doilea hram! În acest an, slujba de priveghere în cinstea Sfântului Modest - Patriarhul Ierusalimului, a început luni, 17 decembrie, la ora 17.00. Slujba a fost oficiată de un sobor de 12 preoți și un diacon, conduși de către Preacuviosul Părinte Benedict - Starețul Mănăstirii Neamț! Cuvântul de învățătură a fost ținut de către Preacucernicul Părinte Profesor Constantin Mosor, în care ne-a prezentat drumul până la sărbătoarea Nașterii Domnului, cu popasurile duhovnicești pe care acesta ni le oferă - Praznicul Intrării în Biserică a Maicii Domnului (21 noiembrie), Sfântul Apostol Andrei - Ocrotitorul României (30 noiembrie), Sfântul Ierarh Nicolae (6 decembrie), Sfântul Ierarh Spiridon (12 decembrie) și Sfântul Ierarh Modest (18 decembrie), neuitând și de sfintele mucenițe și fecioare - Sfânta Ecaterina (25 noiembrie), Sfânta Varvara (4 decembrie), Sfânta Filofteia de la Curtea de Argeș (7 decembrie), care se fac pentru noi pilde de smerenie, curăție și sfințenie, pe care, dacă le urmăm, vom fi cu un pas mai aporape de Dumnezeu și de Împărăția Sa cea veșnică! După slujba privegherii, a avut loc tradiționala agapă frățească, la care au luat parte clericii și credincioșii prezenți!

A doua zi, începând cu ora 7.00, s-a oficiat slujba Miezonopticii, Utrenia, Sfințirea apei mici, Sfânta Liturghie și pomenirea ctitorilor Bisericii noastre, la care, alături de preoții slujitori, a participat și Preacucernicul Părinte Viorel Laiu - preot spiritual la Seminarul Teologic „Veniamin Costachi” de la Mănăstirea Neamț! În cuvântul de învățătură, Preacucernicul Părinte Protopop Ioan Dogariu - parohul „Bisericii din Pometea”, a subliniat importanța pe care o are Sfântul Ierarh Modest pentru credincioșii parohiei noastre - Sfântul fiind cunoscut ca protector al animalelor și gospodăriilor credincioșilor creștini. Aceasta este și rațiunea pentru care, înaintașii noștri, l-au ales pe Sfântul Modest ca ocrotitor al parohiei, aceasta fiind totuși o așezare cu profil rural, chiar dacă, din punct de vedere administrativ, ea aparține orașului Târgu - Neamț. După pomenirea ctitorilor, a avut loc din nou, o agapă creștină, la care au luat parte invitații și credincioșii apropiați Bisericii noastre, având loc, astfel, o comuniune a bucuriei întâlnirii oamenilor cu Dumnezeu prin Sfinții Săi!